Sayfa Düzenlemesi Ve Anahtar Kelimeler Nasıl Olmalı ?

SEO UYUMLU WEB SİTEMİN YAZILARI NASIL OLMALI?

images (1) Seo uyumlu makale nasıl olmalı? Yüzlerce yazının arasından sizin yazınızın okunmasını nasıl sağlayacaksınız? Okuyucuları o içerik denizinin içinde kendinize çekmenin tek bir yolu var: İçeriğinize doğru başlığı seçmek, kullanacağınız başlık mutlaka en etkili bir anahtar kelime içermeli ve bu anahtar kelimeniz (başlığınız) konunuzu en çok özetleyen bir başlık olmalıdır. Unutmayın ki başlık yazınızın vitrini.

DOĞRU VE İLGİ ÇEKİCİ BAŞLIK NASIL OLMALI?

  1. Web Sitenizin Ziyaretçilerine Soru Sorun!

images (2) Merak uyandırıcı sorular soran başlıklar, okuyucunun cevabı öğrenme dürtüsünü tetikleyeceği için yazıyı okutur. Ayrıca bu tip soru içeren başlıklar, arama motorlarının da dostudur. Unutmayın ki internet kullanıcılarının büyük bir kısmı arama motorlarına rastgele anahtar kelimeler girmek yerine, soru soruyorlar. Web sitenizin ziyaretçilerine soru niteliğindeki başlıklar ve içerikler seo açısından çok önemlidir. Başlığınıza “Hünkar Beğendi” yazıp binlerce tanımın ve tarifin arasında kaybolmak yerine, “Evde Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır?” ya da “Kolay Hünkar Beğendi Nasıl Yapılır?” gibi bir başlıkla kendinizi farklılaştırabilirsiniz.

  1. Web sitenizin Ziyaretçilerini Heyecanlandırın!

Biraz iddialı olmaktan kimseye zarar gelmez. Hem siz trendlere yön veren bir bloggersınız!  İddia sizin diğer adınız. Yazınıza “Kadıköy’de Mekan Önerileri”  başlığını koyarsanız mesela, biraz sıkıcı gelebilir kulağa. “Kadıköy’ün En Trend Mekanları”  çok daha heyecan verici değil mi?  “Biber Dolması Tarifi” yerine “En Pratik Biber Dolması Tarifi”  ya da “2014’ün Araba Modelleri” yerine “2014’ün en çok tercih edilen otomobilleri”  hanımların da beylerin de daha çok dikkat çekecektir.

  1. Özgün İçerik Yapın!

Herkes gibi olduğunuzda herkes yerine sizi okumaları için bir nedenleri olmaz. Herkesten farklı olmanız ise, sizi tercih sebebi yapar. Bu denklemden yola çıkarak, herkesin kullandığı klişe kelimeler ve üslup yerine farklı ifadeler kullanmak şansımızı artırır. Google’ın da özgün içerikleri her zaman daha fazla sevdiği detayını unutmayalım.

  1. Detaylı Açıklama yapın!

Çorba tarifi verirken sadece “Çorba Tarifi” yazmak yeterli değil. Tarhana mı? Ezogelin mi? Mercimek mi? Mercimekse ne renk? Yeşil? Kırmızı? Okuyucunun kafasında sorular….  “Lezzetli Kırmızı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?” diyin siz en iyisi… Açık ve net olun. Detay vermekten kaçınmayın. Ayrıca henüz çok ünlü bir yazar olmadığımız için kendimizden bahsettiğimiz belirsiz başlıklar okuyucuda Sarı Çizmeli Mehmet Ağa etkisi yaratabiliyor. Yani  “ İşte Güzel Tatilim!” ya da “Yeni Albümümüz Çıkıyor!” gibi herkese hitap etmeyen başlıkların da çok şansı olmadığını söyleyebiliriz.

 

SEO UYUMLU ANAHTAR KELİME, BAŞLIKLAR VE BETİMLEME

Sosyal medyanın gelişmesiyle, seo’nun pabucu yavaş yavaş dama atılırken Google’ın son yaptığı hamle ile seo ve sosyal medya hala çekişmesini sürdürüyor. En azından şimdilik durum Google için hala böyle… Büyük kurumların stratejileri ziyaretçiyi paralı reklamlar veya arama motorlarından bulmak daha sonra sosyal medya yardımıyla müşteriyi takipçi haline getirmektir. Dolayısıyla Seo, çok önem vermemiz gereken bir konu. Önümüzde ki yıllarda da bu böyle olacak. Google’ın son güncellemesinden önce en kaliteli backlinkleri alan, Google’da en tepeye oturuyordu. Google Panda güncellemesinden sonra içerikte en az backlink kadar önemli oldu. Bu yazı da Seo uyumlu makalenin nasıl yazıldığını, en doğru anahtar kelimeleri kullanmayı, nasıl başlıklar atmamız gerektiği ve makalemizin (konumuzun) tanımlamasının nasıl olması gerektiğini öğreneceğiz.

ANAHTAR KELİME NASIL BULUNUR?

Anahtar kalime nedir? internet ziyaretçilerin Google arama motorunda, bir şeyi bulmak için ararken, kullandıkları kelime/cümle veya soru/sorular, google bunları kaydediyor ve anahtar kelime planlayıcı içerisinde aylık arama hacmini paylaşıyor.  Anahtar kelimeler nasıl bulunur? (bağlı link’te 4’üncü eğitim videosu). Web sitenizde makaleye başlamadan önce mutlaka “google anahtar kelime planlayıcısında”  bir anahtar kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelimeler tespit edilmeli ve bu anahtar kelimeler üzerine çalışma yapılmalıdır.

Yalnız şunu da söylemeden edemeyeceğim, İnternet üzerinde ki projenizin başarısı Google’a bağlıysa şunu aklınızdan çıkartmayın; Google’a bir yazılım gözüyle bakmayı ne zaman bırakırsanız, o zaman başarılı olursunuz. Google arama motoru Dünya üzerinde ki hiç bir yazılıma benzemez! Mühendisleri sürekli Google’ı geliştirir, Google’ın amacı insanlık yararını sağlamaktır. Arama Motoru olarak bunu kullanıcıyı doğru bilgiye götürmekle yapar. Bu yüzden aşağıdaki kurallara uymadan önce, makalenizin gerçekten insanlara yarar sağlayacağından emin olun. Çünkü Google sadece aşağıdaki verilerle ilgilenmiyor. Bundan daha önceki verileri alıyor, değerlendiriyor ve bu verileri karşılaştırıyor.

Mesela, aşağıdaki maddelerden biri şöyle; “İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır”. Google çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini saptamıştır. Yada bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan az kalıyorsa, bu durumda Google’ın düşüncesi; “ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır” şeklinde değerlendiriyor. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey, makalenin (yazı içeriğinizin) gerçekten yararlı olmasıdır. ilk hedefiniz ziyaretçiyi, daha sonra Google’ı memnun etmelisiniz.

Başlık Kısmı Neleri İçermeli?

Başlığınız Mutlaka Bir Anahtar Kelime İçermeli,

Başlığınız Anahtar Kelime ile Başlamalı,

Başlığınız En Az 3 Kelimeden Oluşmalı,

Ve Başlığınız En Fazla 70 Karakterden Oluşmalıdır.

Bağlantılar ( Url Kısmı )

Url Mutlaka Bir Anahtar Kelimeyi İçermeli! (İlgili sayfanızın link’i kastediliyor).

Meta Kısmı Nasıl Olmalı?

(Seo eklenti’nizin içerik düzenlemesi kastediliyor)

Açıklama Kısmı Anahtar Kelime/kelimeler İçermeli,

Açıklama (discription) Kısmı En Fazla 160 Karakter Olmalıdır,

Açıklama Kısmı Anahtar Kelime ile Başlamalıdır,

Etiketler, Sadece (virgülle ayırarak 3-9) Anahtar Kelimeler İçermelidir!

Makale İçi Başlık Kısmı nasıl olmalı?

Anahtar Kelime H1 Etiketi ile Kullanılmalı, (H1, header 1 (1’inci başlık) demek!)

H1 Etiketi Anahtar Kelime il Başlamalı,

Anahtar Kelime H2 Etiketi ile Kullanılmalı,

Ve Anahtar Kelime H3 Etiketi ile Kullanılmalıdır.

İçerik Düzenleme (Yazı Boyutu) Kısmı

İçerik En Az 300 Kelime Olmalıdır.

İçerikte ki Anahtar Kelime Oranı 4.0-5.5% Olmalı,

Anahtar Kelime İçeriğin İlk 50-100 Kelimesi Arasında Bulunmalı,

İçeriğin Görsellerinden, En Az 1’inin Alt Etiketi Anahtar Kelime Olmalı,

Anahtar Kelime Kalın, İtalik ve Altı çizili olarak İçerikte Yer Almalı,

İçerikte Anahtar Kelime ile Linklenen Bir Giriş, birde Çıkış Linki Olmalı,

İçeriğin Son 50-100 Kelimesi Arasında Anahtar kelime/Kelimeler Bulunmalıdır.

Makalenizi Resim İle Destekleyin!

Makale/Yazı/İçerik düzenlemenizi yaparken, yazınızın boyutuna göre (konunuz ile alakalı) en az bir özgün resim/fotoğraf ile destekleyin. Çünkü Google botları fotoğrafa da önem veriyor. Ancak özgün resim bulamazsanız, bir siteden konunuzla alakalı bir resim/resimler kullanabilirsiniz. Elbetteki ilk tercihiniz özgün resim/resimler olmalı ancak, konunuzla alakalı (koypa resim) page rank (sayfa sıralaması) bakımından negatif bir durum olmayacaktır.

Umarım tavsiyeme uyup önce ziyaretçinin yararlanabileceği bir makale yazıp, daha sonra bu maddelere uymaya gayret gösterirsiniz. Bu maddeler hem içeriğin zengin olmasını sağlıyor, hemde kullanıcının makaleyi okurken sıkılmamasını sağlıyor.

Son olarak; WordPress kullananlar için 2 adet seo eklentisi tavsiye etmek istiyorum. Makalenizi hazırladıktan sonra anahtar kelimenizi eklentiye kayıt ediyorsunuz ve eklenti yukarıda ki seo kurallarının hepsini kontrol ediyor. Bu eklentilerin adı; “Platinum Seo Pack” ve “All in One Seo Pack” dir.

Dediğim gibi Google her geçen gün mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve şuan için 200 civarı seo kriterinin olduğu varsayılıyor. Gittiğim bir seminerde bir Google çalışanı şunu söylemişti : Siz bir mühendisin yanına gittiğinizde kurallar gereği mühendis, önce bilgisayarının ekranını kapatmak zorundadır. Aksi taktirde sizinle konuşamaz , hiçbir şekilde ekranını kimseye gösteremez, sadece mühendisler aralarında bu kurala uymayabilir.

Gördüğünüz gibi, bu kuralları %100 öğrenmek çok zor. Fakat tahmin ve daha sonrasında test yoluyla bu kuralları öğrenebiliriz. Sizden istediğim şu sorunun cevabını vermeniz : Sizce Google arama sonuçlarına etki eden faktörler ne olabilir ?  Ne kadar uçuk , ne kadar saçma bir cevap aklınıza gelmişse bile, duymak istiyorum. Benim aklıma gelen cevaplardan biri; Bence Google, sosyal medya hesaplarını örümcekleri yardımıyla tespit ediyor. Takipçi ise, takip ettikleri ve gönderi sayılarını inceliyor. Bu da bir seo kriterini oluşturuyor. Bu değerler bir birlerine ve genele ne kadar orantılıysa, o kadar artı puan veriliyor. Ne kadar çok kişinin fikrini duyarsak o kadar çok teorimiz ve test etme şansımız doğuyor.