Hosting nedir, Domain Nedir ve Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Web hosting nedir, web hosting ne işe yarar veya web hosting ne demek? Domain Nedir ve Domain Transferi Nasıl Yapılır? Web Hosting ismini İngilizce cümlesinden alır. Web ve hosting, ayrı ayrı anlamlar içerir. O nedenle başlangıçta ayrı ayrı anlamlarını ifade etmeye muhtaçtır.

Web kelimesinin Türkçe karşılığı; “Dünya Çapında İnternet” anlamı yüklenir. Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise; Ev sahipliği, barındırma veya barındıran demektir. Web hosting nedir veya web hosting nedemek sorunun cevabı, bu açıklamadan sonra web hosting cümlesinin Türkçe anlamını bir arada yapmak mümkündür. Web hosting cümlesinin Türkçe tam karşılığı; Dünya çapında web sitesini barındırıp yayınlayan, yani web sitelerine ev sahipliği yapan demektir. Web hosting barındırma, internete yayınlanmak istenen dokümanların, resimlerin, videoların veya sayfaların internet kullanıcıları tarafından erişebilmeleri için internette web sitesi yayınlamak için yüzlerce kullanıcıya aynı anda 7/24/365 canlı hizmet verebilmektedir.

 

WEB HOSTİNG OLMADAN SİTE KURMAK MÜMKÜN MÜ?

 

Web hosting nedir, web hosting ne işe yarar veya web hosting ne demek? En son açıklayacağım sorunun cevabı, en başında açıklıyorum: Bir web hosting barındırma sunucu altyapısı olmadan bir web sitesinin domain (alan adı yani site adresi) oluşturmak ve internete yayınlamak imkansızdır. Web hosting nedir, web hosting ne demek veya web hosting ne işe yarar? Web hosting firmaların var olma gerekçesi; web sitelere ev sahipliği yapmaktır ve barındırdığı web siteleri 7/24 internette yayınlamaktır. Web hosting’ in daha iyi kavrayabilmek için şöyle bir soruya yanıt aramakta yarar var: Hiç bir devletin adı geçmediği bir “mülk belgesi” olması mümkün mü? Muhtemelen vereceğiniz cevap imkansız! Olmuştur. Çünkü, bir mülk belgesinin var olması için, bir ülke adı ile mümkündür. O halde! İster bir şahıs, bir şirket veya bir devlet kurumun bir internet sitesine sahip olabilmesi için, mutlaka bir web hosting sunucu barındırma hizmeti almak ile mümkündür.

 

DOMAİN NEDİR VE NASIL İSİM TESCİL YAPILIR?

 

Domain nedir? Domain adı İngilizce bir kelimedir. Domain kelimesinin Türkçe tam karşılığı ise; Alan, Alan adı ve Etki alanı, demektir. Yani daha açıkçası, web sitelerin İnternet teki görünen adresi demektir. Daha açık bir dile ile, domain nedir? İnternet sitesi açısından daha iyi anlayabileceğiniz somut bir örnek ile açıklayayım. Domain; Bir web sitesinin adıdır. Örneğin: Benim web sitemizin domain adı: “Site Nasıl Kurulur .Net” şeklindedir. Benim web sitemin uzantısı ve protokol ile tam adresi içerisinde şöyle yer alır: www.mersinhosting.com , www.dolgunhost.com gibi  Domain adları içerisinde hiç bir zaman Türkçe (I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç ) karekterler (kesinlikle) içermez. Zira domain adı için kullanılacak cümlede Türkçe karakterler bulunacak ise, bu “I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç” harflerin yerine: “İ-G-U-S-O-C” harfleri olarak yer alır ve “küçük harfler” olarak domain adı tescili yapılır. Bu sadece Türkçe harflerle sınırlandırılmış bir kısıtlama değildir. Örneğin; Çince, Japonca, Rusça, Arapça, Roma rakamları, Yunanca vb. harfler de, domain adında yer alamaz. Özetle, İngilizce alfabesinde bulunmayan hiç bir harf, rakamlar veya klavyelerde bulunan özel (*/_?=(/&%+^’!é vb.) karakterler, domain adı içerisinde yer alamaz! İnternet kanunu böyledir.

Domain nasıl alınır, yani isim tescil nasıl yapılır? Domain tescili yapabilmek için bir web hosting sunucu barındırma hizmetine ihtiyaç duyulur. Domain kayıt tescili için web hosting’e yükleme ile yapılır. Öncelikle bir domain (etki alanı) bulup karar vermek gereklidir. Domain adı bulduktan sonra, müsait olan (.COM, .NET, .ORG, .İNFO, .BİZ veya .US tavsiye Uzantılar) bir uzantı ile bir web hosting sitesine yüklenir. Bir web hosting firmasından sunucu barındırma hizmeti alınarak, internet sitesine sahip olunur. Bir web hosting firması sunucu barındırma hizmeti almadan bir web sitesi kurmak ve internette yayınlamak için başka bir yolu ve alternatifi maalesef yok.

HOSTİNG FİRMALARI SİTE SAHİPLERİNDEN NE ŞEKİLDE ÜCRET ALIR?

Web hosting firmaları, web sitesi sahibi olan müşterilerinden sundukları plan paket özelikleri durumuna göre 2.00 dolar ile 25.00 dolar arası aylık ücretlendirme olarak aylık, altı aylık, on iki aylık, yirmi dört aylık, otuz altı aylık şeklinde kiralama yolu ile sunum yaparlar. Web hosting firmaları müşterilerine ayrıca domain, (alan adı) için ayrı bir ücret de alırlar. İlki peşin olmak üzere yıllık ücretlendirme yaparlar. Bu ücretler, Türk web hosting firmaları 15,00 TL ile 90,00TL arasında değişen fiyatlar ile (Hosting aidatından ayrı olarak) yıllık domain ücreti alırlar. Türkiye de en pahalı uzantı ise; .gov.tr dir. Yabancı web hosting firmaları ise domain ücreti olarak yıllık 10,00 ABD doları ile 40,00 dolar arasında (Hosting aidatından ayrı olarak) ücret alırlar. Çok nadiren de olsa bazı web hosting firmaları ise, müşterilerine kampanya bazında sadece bir yıllık mahsuben, bazıları ise hayat boyu domain ücretini almazlar. Web hosting Şirketleri ekonomik, mali, sunum kalite ve kapasitelerine göre birbiri ile sürekli rekabet içerisinde olurlar. Bazı web hosting firmaları da çeşitli servis hizmetleri karşılığında ekstradan gizli ücretlendirme yaparlar. Bu nedenle web hosting sunucu hizmeti satın alırken, en son bildirilen yazılı total de ödeyeceğiniz rakamlara azami dikkat etmek gereklidir.

WEB HOSTİNG FİRMALARIN SEBEP OLDUĞU DOMAİN TRANSFERİ

Herhangi bir web hosting sunucu barındırma hizmeti sunan bir web hosting firmasından domain aldıktan ve İnternete yayınlandıktan sonra, o web sitesinin sahibi artık sizsiniz. web hosting firması sizin iradenize aykırı olarak başkalarına devredemez ve akit süresi boyunca kesintisiz olarak müşterilerine ait web sitelerini internette yayınlamak ile mükelleftir. Ancak bazı web hosting firmaları kaliteli sunucu hizmeti sunma ve sorun çözme kabiliyetinden çok uzak olduğu kuşkusuz! Bu durum, o web hosting firmaların müşteri destek ekibinden yoksun veya sorun çözme kabiliyetine haiz yetersiz destek ekibi, web hosting sunucu hizmet süresi boyunca çok sık site içi arızalar, web sitenizin dış saldırılara karşı korunaksız, yani “SSL” yetersiz güvenlik tedbirleri nedeniyle, web sitelerin uzun süre yayının kesilmesi ile web sitelerin ziyaretçilerden mahrum kalmasına neden olduğu için kullanıcı müşterilerin memnuniyetsizliğine sebep olur. Eğer sunucu barındırma hizmeti satın aldığınız web hosting firmasından memnun değilseniz, web sitenizi bir başka web hosting firmasına transfer etme özgürlüğüne sahipsiniz. Ancak web sitenizi yani domain adı, bir başka web hosting firmasına transfer edebilmeniz için EPP koduna ihtiyacınız olabilir. Bazı web hosting şirketleri ise, domain transferi için EPP koduna ihtiyaç duymadan domain transferi tamamlar!

EPP KODU NEDİR VE DOMAİN TRANSFERİ NASIL YAPILIR?

Domain Transferi Nasıl Yapılır? EPP kodu nedir ve domain transferi nasıl yapılır sorunun cevabını bilmek lazım, domain transferi için… Epp kodu nedir? Epp kodu sizin web sitenizi bir hosting firmasından bir başka hosting firmasına domain transreri yaparkan transferde kullanılan bir güvenlik anahtarıdır. Her bir hosting şirketinin uygulamasına bağlı olarak bu güvenlik anahtarı açık ve bazen de kapalı olur. Bazı web hosting siteleri ise, elindeki teknolojik imkanlarla güvenlik anahtarın açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın EPP kodunu talep etmeden domain transferini kusursuz tamamlar! Domain adı transfer yaparken, eski hosting firmasından epp kodu almanız gerekebilir. Çünkü, bazı hosting siteleri domain adı transferi esnasında EPP kodu sizden isteyebilir!

Genellikle kendisine ve yaptığı işe saygısı olan çoğu web hosting firmaları sorun çıkarmadan ve hiç bir mazeret üretmeden talep halinde epp kodu müşterisine verir. Elde etmiş olduğunuz epp kodu, sizin domain adı transfer etmek istediğiniz web hosting firmasına vermeniz ile domain transferi ortalama 10-15 gün zaman alabilir.

Ancak kalifiye destek ekibi olan bazı web hosting şirketleri ise 2-3 gün içerisinde domain transfer işlemini tamamlar. Zira domain transferi öncesi eski web hosting firması ile en az 20-30 gün kadar akit süreniz olması önerilir. Web sitenizi transfer ettikten sonra, domain (isim tescil) oluşturduğunuz eski web hosting firması ile bir işiniz kalmaz. Domain transferi bir örnek ile benzetecek olursak; GSM (Turkcell, Vodafone ve Avea cep telefonu şirketleri) operatörlerdeki numara taşıma şekline benzetebiliriz. Web sitenizin internete yayını veya teknik bir arıza oluşu halinde ise, en son web sitenizi transfer ettiğiniz web hosting şirketi ile irtibata geçiyorsunuz. Anlaşmalı olduğunuz en son web hosting ile olan hizmet akdi bitikten sonra, ister mevcut halihazırda bağlı bulunduğunuz web hosting firması ile akitinizi yenilemek veya bir başka web hosting firması ile barındırma hizmeti için yeniden domain transferi yaparak web sitenizin yayın hayatına devam edebileceksiniz. Sunucu hizmet akdi sonunda akidinizi yenilemeyecek olursanız, web siteniz ilk evvela askıya (suspended )alınır, bir süre sonra ise, web siteniz interneten yayını tamamen kapanır!

Mersin Hosting Firmaları ve Hosting Satış Sitesi – 0546 898 999 2

WebTasarım Fiyatları Ve WebTasarım Paketleri – 0546 898 99 92